Jezierzany- kulisy. Jak wyburzono obiekty warte 60 tys. zł.

fot. A. Andrzejewski – Radio Wrocław

Piętnastego czerwca, we wtorek o godzinie 10:30, wójt gminy Miłkowice ma zamiar sprzedać 3/4 jeziora w Jezierzanach. Cena wywoławcza za działki 140/1 (droga) i 140/3 (9,3 ha) to kwota 1 mln 193 tys. zł. Dla przeciętnego człowieka suma ogromna. W skali naszej gminy natomiast, wystarczyłyby na wynagrodzenia pracowników urzędu, tylko przez pół roku. Można zatem powiedzieć, że w tym wymiarze są to pieniądze bardzo skromne.

Jeśli do powyższego dodamy to, że w części, która podlega sprzedaży, pod koniec 2015 roku, na zlecenie urzędu, za 17 tys. złotych, wykonano badania geofizyczne, mające na celu odnalezienie zasobów własnych wody, w wyniku których wyznaczono tam miejsce na odwiert B i w sytuacji, gdy odwiert A, (umiejscowiony na tak zwanym parkingu), na który wydano ok. 280 tys. zł. i który, bardzo możliwe, że poprzez błędną i niezgodną z pierwotnym projektem metodę wiertniczą, nie dał ani kropli wody więcej do naszej sieci wodociągowej, może się okazać, że budżet gminy zyska o wiele mniej, niż się to na pierwszy rzut oka wydaje.

Mapa dokumentacyjna wykonanych badań geofizycznych. Rejon 1 Jezierzany

Przyglądając się temu co ostatnimi czasy, bardzo intensywnie dzieje się wokół dawnego ośrodka OSiR w Jezierzanach, trudno zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Jakie są intencje wójta gminy, który wersje czego i w jaki sposób w Jezierzanach się pozbędzie, zmienia właściwie z miesiąca na miesiąc ? Trudno zatem dojść, kiedy na sesjach rady wójt mówi w tej sprawie prawdę, a kiedy po prostu radnych oszukuje. Co do jednego możemy być pewni: To co można by jawnie, otwarcie, przedstawić w sprawie Jezierzan, jest zatajane, przemilczane, ograniczane półsłówkami i ogólnikami. Tak, jakby zakulisowo, decyzje zostały już podjęte, a nieformalne umowy przypieczętowane.

W styczniu 2021, w ramach przygotowań do sprzedaży oraz użytkowania wieczystego terenu Jeziora, sporządzono na zlecenie gminy, trzy operaty szacunkowe określające wartość nieruchomości. Wykonała je firma Yap-Multiproject z Krotoszyc. Działka o numerze ewidencyjnym 140/2, na której prowadzone są obecnie tak intensywne i nienaturalnie pośpieszne prace, została wyceniona w sposób następujący:

Jak widać, wartość budynków, których obecność nadawała szczególny klimat temu miejscu i które w tak ekspresowym tempie, bez wymaganych przez prawo budowlane terminów dotyczących zgłoszenia rozbiórki, zostały zniesione z powierzchni ziemi, wynosiła 62 tys. zł. W przywołanym operacie, stan tych budynków został określony jak poniżej:

Strona 6 operatu szacunkowego.

Warto też na marginesie dodać, że w omawianym operacie, zawarte jest nieprawdziwe sformułowanie, na które nie zwrócono uwagi w urzędzie, że działka 140/2 jest „nieuzbrojona”. W rzeczywistości jest tam i woda i prąd.

To tyle na teraz. W następnej części zapoznamy się z kulisami „utajnionej” i podpisanej pod „naciskiem”, trzymiesięcznej umowy dzierżawy. Poznamy prawdziwego dzierżawcę (nie jest to „Kraina Dobrej Energii”) i spróbujemy rozważyć jaką przyszłość Jezierzanom, gotuje wójt gminy i nie do końca dobrze poinformowani radni.

Otagowano .Dodaj do zakładek Link.

O Krzysztof Maćkowski

e-mail: mackowski@milkowice.info

Dodaj komentarz